PROČ CVIČIT JÓGU S DĚTMI

Cvičení jógy dětem přináší radost, pohyb a sebevědomí.

  Živé děti zklidní, málo aktivní naopak povzbudí k činnosti.

U malých dětí vhodně praktikovaná jóga pomáhá správnému vývoji organismu a usnadňuje všestranný psychický a duševní rozvoj.

Rozvíjí dětskou fantazii, naučí děti odpočívat a čelit stresovým situacím.

Jóga dětem pomáhá lépe vnímat své tělo a respektovat sebe i své okolí v nesoutěživém prostředí.

Rozvoj dovedností v „ nesoutěživém“ prostředí výborně doplňuje působení ostatních „soutěžních“ činností.

Přináší lepší soustředění, emoční stabilitu.

     Osvojuje správné držení těla, tělo je pevnější a zdravější.

Pomáhá naučit děti správně využívat dech, zlepšuje dechové návyky.

Usnadňuje, či zastavuje průběh onemocnění horních dýchacích cest.

Pomáhá při astmatických potížích.

Dětská jóga je primárně zábavou a hrou, jógové pozice se s dětmi cvičí spíše dynamicky a vždy jsou přizpůsobeny jejich věku a schopnostem.

Děti cvičí naboso, pokud je chladno, tak v protiskluzových ponožkách a v pohodlném oblečení. Mohou si přinést pití.

Jógu není vhodné cvičit po jídle. Malé děti mají poměrně rychlý metabolismus, proto stačí počkat hodinu, než dítě po jídle začne cvičit. Nevadí lehká svačina (např. ovoce).                       

Lekce trvá 45minut

Na děti se těší Mirka Janečková

e-mail: janecmi@seznam.cz,  tel.: 728455106

Cvičíte jógu? Pokud ano, jen těžko si asi dovedete představit, jak může tak pomalý a na soustředění náročný pohyb bavit děti. Nenechte se ale zmást, jóga je pro ně totiž v podstatě velmi přirozená.

Stačí si všimnout, kolik pozic dělají, aniž by tušily, že se jedná o jógu. V pozici dítěte odpočívají, spát je najdete v tzv. tygří relaxaci, často nevědomky cvičí polohu pejska a na čtyřech jsou kočičkami. Jakmile miminko začne zvedat hlavičku, máme tu pozici kobry. Při cvičení jógy s dětmi tak stačí respektovat dětskou přirozenost a začít si s nimi a jógou hrát.

Právě dětské přirozené hravosti se v hodinách jógy využívá především. Jednotlivé cviky se dají ukrýt do pohádek nebo básniček, prostor se dává běhání i skotačení. Pravidelným cvičením se děti zábavnou formou postupně naučí vnímat a ovládat své tělo, stejně jako svoji psychiku. Hodiny jógy navíc dětem pomohou lépe navazovat vzájemné vztahy a čelit stresovým situacím.

Jóga s dětmi však má svá pravidla. Dětská jóga má mnohá specifika a je podstatně odlišná od té „dospělácké“. Nejen celkovou skladbou hodiny, volením cviků a dynamikou lekce, ale i atmosférou při cvičení. Dětská jóga musí být v první řadě zábavná a hravá. Měla by podporovat a využívat dětskou energii a kreativitu. Pokud děti nebude cvičení bavit a budou do něho nucené, těžko jim bude jóga dlouhodobě prospěšná.

Motivace dětí by měla být přiměřená jejich věku. Například u předškoláků pomáhají básničky, písničky, vyprávění příběhů či vizuální podněty (obrázky, plyšové hračky atd.). Tyto děti ještě neudrží příliš dlouho pozornost, proto je vhodné jednotlivé aktivity poměrně rychle měnit. A také střídat dynamičtější cvičení s cviky nebo hrami relaxačními.

Na závěr každé hodiny patří vždy relaxace.

Jednou z hlavních zásad i pozitiv cvičení jógy je pak vytvoření nesoutěžního prostředí.

Více zde: https://www.klicekunhost.cz/kurzy/joga-pro-deti-3-6-let/